Grønlands Landsting

Tilbage ] Op ] Næste ]

Forespørgsel vedr. hvildhvaler

1. behandling 2. behandling 3. behandling

Fredag den 28. oktober 1994 kl. 17.15.

 

Fredagsforespørgsel.

 

Forespørgsel vedr. hvidhvaler.

(Pavia Nielsen)

 

Mødeleder: Knud Sørensen

 

Pavia Nielsen, Siumut:

Jeg har følgende forespørgsel: Forespørgsel til lands­styret vedrørende hvidhvaler. Det fremgår af biologernes taloplysning om antal fangster af hvidhvaler ved Grønland og Canada, at fang­sterne ved Grønland i antal er højere end fangsterne i Canada. Jeg skal derfor forespørge landsstyret om årsagen til det lavere antal fangster af hvidhvaler ved Canada ikke er, at der fastsættes mindre kvoter for fangst af hvidhvaler derovre, eller om er­hvervsfangerne ved Canada er færre i forhold til er­hvervs­fangerne i Grønland?

 

Hans Iversen, landsstyremedlem for fangst, fiskeri og landbrug:

Pavia Nielsen har forespurgt, hvorvidt årsagen til at der fanges færre hvidhvaler ved Canada end herhjemme er, at der er færre fangere eller om det skyldes kvotering af hvalerne.

 

Såvidt landsstyret er orienteret, er årsagen til den mindre fangst af hvaler i det nordlige Canada ikke primært, at der er færre fangere eller kvoteringer, men at hvidhvalerne er mindre værdsat i det højarktiske Canada, ligesom indhandlingen og distributionen af kødet ikke er sat i samme system, som vi kender her­hjemme.

 

Længere sydpå ved Baffin Island og Hudson Bay har der været en langt større fangst af hvidhvaler, hvilket har betydet, at disse bestande er blevet overudnyttet. På den baggrund har den canadiske regering fastsat meget strenge kvoter for fangsten i dette område. I denne forbindelse kan jeg oplyse, at man i Canada fra 1981 til 1993 har fanget i gennemsnit 93 hvidhvaler og 295 narhvaler. Jeg kan også sige, at i perioden 1981 til 1993 har man i gennemsnit 676 fangede hvidhvaler og 480 nar­hvaler i Grønland. Der er forlydender om, at indhandling af mattak er begyndt i det nordlige Canada på baggrund af, at man har fastsat de strenge kvoter sydligere, og der er et godt marked for mattak'en på grund af førnævnte kvoteringer. Et større fangsttryk og dermed efterfølgende kvotering, også i det højarktiske område af Canada, kan derfor ikke udelukkes på længere sigt.

 

Pavia Nielsen, Siumut:

Jeg har ellers ikke spurgt om fangerne er blevet færre i Canada, men det jeg er gået ud fra i mit spørgsmål er om erhvervsfangerne i Grønland, som er forbrugerne af disse, hvor stor en forskel i befolknings­grundlaget, der er. Jeg går ind for svaret og kan forstå, at de gennemsnitlig har fanget 388 hvaler dernede.

 

Punktet sluttet.